Chudoba v Indii sa stupňuje

Väčšou hrozbou ako koronavírus je pre Indiu narastajúci hlad a chudoba. Aktivisti za ľudské práva a kresťanskí dobrovoľníci vyzvali vládu, aby zabezpečila dodanie potravín pre najchudobnejších a pre tých, ktorí v dôsledku dlhodobej karantény (platná od marca 25. až 30. júna) prišli o prácu. Jezuita Irudaya Jyothi zapojený do kampane za právo na jedlo v Západnom Bengálsku zdôrazňuje niekoľko nezrovnalostí v súvislosti s vládnym distribučným programom, ktorý je určený najmä pre chudobných: „Pokiaľ sa tieto problémy nevyriešia, hladujúcich bude stále pribúdať. Nedávno sa v médiách hovorilo o tom, že chudobní nemajú čo jesť, ale nezdá sa, že by to vládu trápilo. Príkladom je štát Haryana, kde sa namiesto riešenia hladu plánuje výroba etanolu z pšeničných zŕn.“

Kapucín Nithya Sagayam, bývalý tajomník Komisie pre spravodlivosť a mier Katolíckej biskupskej konferencii v Indii, hovorí, že zabezpečiť jedlo pre hladných v súčasnosti nestrpí žiaden odklad. Úlohou vlády je podľa neho hľadať nové spôsoby zmiernenia chudoby počas stavu núdze, keď hospodárstvo krajiny dramaticky upadá. Katolícka cirkev v Indii robí všetko pre to, aby poskytla jedlo najzraniteľnejším skupinám a vnútorným migrantom, ktorí počas posledných troch mesiacov prekonávali dlhú cestu. Jednou z mnohých aktivít kresťanskej Rady pre výskum, vzdelanie a rozvoj, ktorú spravuje Indická misijná spoločnosť, je zabezpečenie jedného teplého jedla denne pre 36 000 študentov a znevýhodnených detí v 75 školách v Jharkhande. 

V Bombaji (západná India) kŕmia chudobných rehoľné sestry s pomocou laických dobrovoľníkov. Sestra Lavina D’Souza, riaditeľka Bombajského sociálneho centra, hovorí, že pomáhajú najmä rodinám robotníkov, nezamestnaným, pracujúcim v domácnosti a ďalším, ktorí žijú v chudobe. Podľa údajov Svetovej banky v dôsledku karantény upadne do extrémnej chudoby najmenej 12 miliónov indických občanov. Podľa odhadov miestnych inštitúcii bolo v krajine len v apríli okolo 122 miliónov nezamestnaných. Ashwajit Singh, výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti „IPE Global“ varuje, že Indov usmrtí skôr hlad ako vírus. Cituje pritom štúdiu OSN, podľa ktorej môže až 104 miliónov Indov klesnúť pod hranicu chudoby stanovenú Svetovou bankou vo výške 3,2 dolára denne pre krajiny s nízkym príjmom. To by znamenalo nárast počtu ľudí žijúcich v chudobe zo súčasných 60% (812 miliónov občanov) na 68% (920 miliónov). Takéto čísla krajina naposledy zaznamenala pred desiatimi rokmi.

FIDES – tlačová agentúra Pápežských misijných diel, Preklad: Dominika Salanciová FOTO: archív PMD

Misijný fond solidarity KORONA BLIŽŠIE