V USA začala kampaň „Zdieľať cestu“

| Agentúra PMD Fides

V diecézach USA sa začína kampaň Zdieľať cestu zameraná na prijatie migrantov, ktorí sa príliš často zdajú byť neviditeľní

Washington – 27. septembra sa začala svetová kampaň zameraná na podporu migrantov. V tento deň boli biskupi zo všetkých území Spojených štátov amerických na námestí sv. Petra, kde pápež Františkom otváral kampaň s názvom „Zdieľať cestu“, ktorá každé dva roky organizuje podujatia na podporu migrantov a utečencov v diecézach s cieľom upozorniť obyvateľov na ich situáciu po celom svete.

Konferencia katolíckych biskupov USA, katolícka humanitárna organizácia Catholic Relief Services (CRS) a združenie Katolícke charity USA (CCUSA) podporujú v súčasnosti túto kampaň v Spojených štátoch. CRS, pôsobiaca aktívne vo vyše sto krajinách sveta, aj CCUSA, národná charitatívna agentúra Katolíckej cirkvi, sú členmi Caritas Internationalis, konfederácie charitatívnych organizácií Cirkvi, ktorá je sponzorom kampane na celosvetovej úrovni.

„Svätý Otec chce, aby sme to zobrali osobne“, hovorí sestra Donna Markham, OP, prezidentka a generálna riaditeľka združenia Katolícke charity USA. „Všetci musíme pracovať na tom, aby sme sa mohli stretnúť s migrantmi a utečencami, ktorí sú okolo nás. Príliš často sa nám zdajú neviditeľní. Musíme počúvať ich príbehy, doslova sa s nimi deliť o ich putovanie a vnímať ich ako našich bratov a sestry“.

Od Seattlu po Miami slúžia teraz biskupi sväté omše a organizujú modlitebné stretnutia a podujatia spolu s migrantmi a utečencami. Dve diecézy na Floride názorne ukazujú, ako Katolícka cirkev podporuje túto kampaň. Bazilika Nepoškvrneného počatia v Jacksonville v diecéze sv. Augustína pripravuje v súčasnosti svätú omšu, na ktorú budú pozvaní migranti a utečenci, aby sa počas nej podelili o svoje životné príbehy.

Vo Venice pripravila diecéza na túto tému výstavu fotografií a prezentáciu spolu s videom o mladej žene, dcére imigrantov, ktorá je dnes riaditeľkou katolíckych charitatívnych projektov v organizácii Guadalupe Social Services v Immokalee na Floride. Kampaň sa obracia aj na vlády a medzinárodné organizácie a vyzýva ich, aby prevzali zodpovednosť a postarali sa o utečencov z donútenia, z ktorých väčšina uniká pred katastrofami, vojnou, hladom a násilím.

„V CRS pracujeme s presídlencami a utečencami z celého sveta“, hovorí jej prezident Sean Callahan. „Predovšetkým si uvedomujeme, že sú to nevinné obete, ku ktorým treba pristupovať s úctou a dôstojnosťou, že sú to ľudia, ktorých nás Sväté písmo učí milovať. Ak odpovieme na pozvanie pápeža Františka a podelíme sa s nimi o ich putovanie, všetci to pochopíme“.

Text a foto: Fides

a